Zakrzepica – objawy, diagnoza, leczenie

Zakrzepica żył głębokich może przydarzyć się w każdym wieku, a zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Jest więc bardzo dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Nieleczona zakrzepica może doprowadzić nawet do nagłego zatrzymania krążenia, dlatego warto poznać jak najwięcej informacji na temat tej choroby. Sprawdź, w jaki sposób się ją rozpoznaje.

Zakrzepica – co to za choroba?

Zakrzepica znana jest również pod nazwami choroba zakrzepowo-zatorowa oraz zakrzepowe zapalenie żył głębokich. W Polsce zmaga się z nią nawet blisko 60 tysięcy osób. Jest to więc najczęściej występujące schorzenie w obrębie układu sercowo-naczyniowego. W jej przebiegu krew nie miesza się z wystarczającą ilością koagulantów i staje się bardziej podatna na krzepnięcie. W żyłach, zwłaszcza tych głęboko położonych, powstają więc zatory. Przede wszystkim utrudniają one swobodny przepływ krwi. Nie są jednak bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Niestety, czasami dzieje się tak, że skrzep odrywa się i przemieszcza do naczyń płucnych. W następstwie tego powstaje zator płucny, którego rezultatem może być nawet zgon chorego. Dlatego tak ważne jest, aby przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów i rozwojowi choroby, a także właściwe ją rozpoznawać i leczyć.

Przyczyny i czynniki ryzyka zakrzepicy żylnej

Zakrzepica - objawy, diagnoza, leczenie - bipjst.pl

Zakrzepica w ponad połowie przypadków nie daje żadnych objawów. W ostrej postaci choroby dochodzi do obrzęku kończyn, ich bólu oraz zaczerwienienia. Oznacza to, że wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawę ze swojej choroby, dopóki skrzep nie przemieści się do płuc, a wtedy w niektórych przypadkach może być za późno. Kluczowe jest więc poznanie przyczyn i czynników ryzyka rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej. Predyspozycje do problemów z krzepliwością krwi, również do jej nadkrzepliwości są zapisane w genach. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna. Do zatorów żylnych może dojść również wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych na skutek urazu oraz zwolnienia przepływu krwi spowodowanego długotrwałym uruchomieniem. Inne czynniki ryzyka zakrzepowego zapalenia żył głębokich to ciąża, stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz otyłość.

Zakrzepica żył głębokich – diagnoza i leczenie

Ze względu na podstępny charakter choroby, tym ważniejsza jest umiejętność jej prawidłowego rozpoznania. W każdy przypadku objawów takich jak długotrwałe bóle kończyn, ich puchnięcie czy zaczerwienienie i ciepło, należy udać się do lekarza. Jako pierwszy krok można zastosować konsultację telefoniczną u internisty, który pokieruje dalszym procesem diagnostycznym. Działania mające na celu wykluczenie zakrzepicy warto podjąć również w przypadku długotrwałego unieruchomienia. Badania stosowane w diagnostyce problemów z nadkrzepliwością krwi to m.in.:

  • Badanie USG typu Doppler
  • Rezonans magnetyczny
  • Badanie genetyczne w kierunku predyspozycji do zakrzepicy
  • Badanie stężenia D-dimerów we krwi
Zakrzepica - objawy, diagnoza, leczenie - bipjst.pl

Jeśli chodzi o terapię, do najpopularniejszych metod leczenia należy podawanie zastrzyków z heparyną, branie doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz leczenie trombolityczne – rozpuszczanie krwi w żyłach w warunkach szpitalnych. Pomocniczo stosuje się również zmianę trybu życia na zdrowszy, wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Nie czekaj więc z wizytą u lekarza, pamiętając, że zdrowie i życie każdy ma tylko jedno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.