Troska o zdrowie psychiczne i świadomość w tej sferze życia stają się coraz popularniejsze. Wraz z tym rośnie liczba osób uczęszczających na psychoterapię. Nie każdy podejmując decyzję o jej rozpoczęciu, wie, że istnieją różne nurty psychoterapii. Dziś opowiemy o jednym z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych – psychodynamicznym.
Terapia psychodynamiczna, czyli jaka?
Nurt psychodynamiczny ma swoje korzenie w pierwszym nurcie terapii, jaki w ogóle powstał. Mowa tu o psychoanalizie, której twórcą był Zygmunt Freud uważany za ojca psychoterapii. Słusznie zauważył on, że człowiekiem kierują nie tylko świadome zachowania, ale też duża ilość pragnień, potrzeb i myśli mieszkających głęboko w podświadomości (w dużej mierze od czasów dzieciństwa). Co jednak istotne, dzisiejsza terapia psychodynamiczna znacznie rozwinęła się od czasów Freuda. Korzysta również z podstaw odkryć naukowych w dziedzinie psychiatrii i dużą wagę przykłada do relacji między pacjentem a terapeutą. To terapia, w której pacjent w dostosowanym do niego tempie ma okazję przyjrzeć się wszystkim swoim emocjom.
Terapia psychodynamiczna w praktyce

Decydując się na rozpoczęcie terapii w nurcie psychodynamicznym, należy liczyć się z tym, że może ona trwać długi czas. Ta terapia jest z założenia długoterminowa i zwykle trwa nie kilka miesięcy, a kilka lat. Jeśli chodzi o częstotliwość spotkań, zazwyczaj wynosi ona raz w tygodniu. Bywa jednak, że pacjent i terapeutą spotykają się częściej lub rzadziej. Wszystko to jest ustalane podczas zawierania tzw. kontraktu. Wybierając się na terapię, warto pamiętać, by mieć wobec niej realistyczne oczekiwania. Niektórzy są przekonani, że to terapeuta jest osobą, która najwięcej mówi podczas spotkań, a dodatkowo podaje gotowe recepty na rozwiązanie problemów. Nigdy jednak sesje nie wyglądają w ten sposób. Terapeuta przede wszystkim słucha, a także naprowadza pacjenta na to, aby on sam znalazł rozwiązanie swoich problemów. Jeśli nie wiesz, czy taka forma pracy z psychologiem Ci odpowiada, zanim zdecydujesz się na terapię, spróbuj najpierw skorzystać ze standardowej porady psychologa stacjonarnie lub online.
Co ze skutecznością?

Terapia psychodynamiczna nie może pochwalić się aż taką ilością przeprowadzonych badań naukowych, co nurt poznawczo-behawioralny. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć żadnych danych potwierdzających jej skuteczność. W ostatnich latach opublikowano bardzo wiele badań, które dowodzą, że terapia psychodynamiczna to skuteczna metoda leczenia depresji, zaburzeń lękowych i wielu innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Jeśli więc czujesz, że potrzebujesz tego rodzaju pomocy, rozważ rozpoczęcie psychoterapii psychodynamicznej.