Tabletki zwane też pigułkami to jedna z najpopularniejszych form w jakich przyjmowane są leki. Obecnie można zakupić wiele ich rodzajów, a lista dolegliwości, na jakie pomagają, wciąż się rozbudowuje. Sprawdź nasze kompendium wiedzy o tabletkach!
Czym jest tabletka?
Tabletki to jedna ze stałych postaci leków i innych tego typu preparatów. Ma formę niewielkiej drażetki czasem występującej z otoczką. Przeznaczona jest w głównej mierze do stosowania doustnego – najczęściej połknięcia, rzadziej do rozpuszczenia pod językiem. Tabletki bywają też stosowane np. dopochwowo. Szczególnym rodzajem tabletki są kapsułki. Substancję leczniczą zamyka się w nich w postaci sproszkowanej. Kapsułkę można połknąć w całości lub zażyć jedynie jej zawartość (dokładne informacje, który sposób jest właściwy, powinny znaleźć się na opakowaniu). Tabletki w formie drażetek również można dzielić, jednak w niektórych przypadkach nie należy naruszać otoczki, gdyż w takim wypadku lek traci swoje właściwości. Istnieją również pigułki przeznaczone do ssania lub żucia.
Jakie wyróżniamy typy tabletek?

Podzieliliśmy już tabletki ze względu na ich budowę na drażetki oraz kapsułki. Warto jednak sklasyfikować pigułki również pod względem właściwości. Ich podstawowe rodzaje to:
- Tabletki przeciwbólowe
- Tabletki antykoncepcyjne
- Antydepresanty
- Tabletki nielecznicze (witaminy, suplementy diety)
- Tabletki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych
W każdej z tych grup można wyróżnić podtypy. Na przykład znamy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Warto też pamiętać, że choć określenie tabletka kojarzy się w powszechnej świadomości z lekiem, nie każdy tego typu środek rzeczywiście wykazuje działanie lecznicze.
Tabletki na receptę a bez recepty

Tabletki będące lekami można kupić w aptekach oraz w drogeriach czy supermarketach. Wśród preparatów aptecznych wyróżniamy pigułki dostępne na receptę oraz bez recepty. To, że lek dostępny jest na receptę, oznacza, że nie można go wykupić bez posiadania stosownego dokumentu z zaleceniami od lekarza. Na receptę dostępne są m.in. wszystkie tabletki antykoncepcyjne. Współcześnie jednak zdobycie recepty na potrzebne leki nie jest wcale takie trudne. Można skorzystać z usług jednego z serwisów oferujących usługę konsultacji z e-receptą. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza dla chorych przewlekłe, którzy potrzebują jedynie przedłużyć receptę na stale przyjmowane leki i niekoniecznie muszą w tym celu stać w kolejce w oczekiwaniu na wejście do gabinetu lekarza.