Recepta online – kto może ją wypisać?

Lekarstwa sprzedawane w aptece dzielą się na te wydawane na receptę oraz bez niej. W przypadku potrzeby użycia któregoś z preparatów należących do tej pierwszej z grup koniecznie jest więc posiadanie specjalnego dokumentu uprawniającego do ich zakupu. W jaki sposób można go uzyskać?

Recepta już tylko online

Recepta to po prostu dokument, w którym lekarz zleca wydanie pacjentowi konkretnych leków. Jest konieczna do zakupu preparatów o silniejszym działaniu, które stosowane nieodpowiednio mogłyby narobić w organizmie człowieka wielu szkód. Recepta wymagana jest również, aby zakupić leki refundowane. Dawniej z receptą utożsamiano papierowy druczek wypełniony przez lekarza ręcznie, później wydrukowany z komputera i odręcznie tylko podpisany. Obecnie wydawanie recept poszło jeszcze bardziej do przodu i wystawia się je w formie elektronicznej. Zostają one więc zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta, a do wykupu leku wystarczy znać swój PESEL oraz specjalny 4-cyfrowy kod.

Skąd wziąć receptę? Czy specjalizacja lekarza ma znaczenie?

Recepta online - kto może ją wypisać - bipjst.pl

Sposób zdobycia e-recepty jest w pewnym sensie podobny do uzyskiwania recept tradycyjnych. Wciąż bowiem o konieczności ich wystawienia decydują lekarze. Recepty elektroniczne można jednak wypisywać również na odległość, podczas odbywania przez pacjenta tele porady. Wcześniej też tak było, jednak później należało odebrać druczek z recepcji. Dziś w ogóle nie trzeba z powodu samych tylko recept odwiedzać przychodni. To duża wygoda dla pacjentów, którzy chcą jedynie przedłużyć receptę na stale przyjmowane leki, w tym na antykoncepcję hormonalną. W kwestii wystawiania recept panuje wśród pacjentów także pewien mit. Chodzi o błędne przekonanie, że znaczenie ma specjalizacja lekarza, który dokument wystawia. Stąd wnioski, że leki na astmę może przepisać tylko pulmonolog, antykoncepcję ginekolog, a stomatolog najpewniej w ogóle nie ma możliwości przepisywania leków. Tymczasem każdy lekarz może wypisać receptę na dowolny lek.

Nowoczesne serwisy internetowe z e-receptą

Istnieje jeszcze jeden sposób na uzyskanie recepty elektronicznej. Jest to możliwe na serwisach oferujących usługę konsultacji z e-receptą. Są to swego rodzaju przychodnie online, w których można skorzystać z teleporady lub wypełnić formularz wywiadu medycznego i otrzymać receptę. Korzystanie z takich serwisów to świetna opcja, gdy do przychodni ciężko się dostać lub pilnie potrzebujesz lekarstwa, a najbliższa placówka jest zamknięta. Recepta online znacznie ułatwiła więc życie pacjentów, a jej zdobycie należy uznać za prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *