Recepta online – jak działa?

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej zabiegani i coraz więcej spraw chcemy załatwiać online. Na szczęście w znacznej większości dziedzin życia zaczyna się nam to umożliwiać. Nie inaczej jest z medycyną, czego dowodem są takie instytucje, jak recepta online. Czym ona jest i w jaki sposób prawidłowo z niej korzystać?

E-recepta – podstawowe informacje

Czym jest recepta, raczej nikomu wyjaśniać nie trzeba. Większość z nas choć raz musiała zażyć jakiś lek, który dostępny był wyłącznie z przepisu lekarza, bądź też z taką sytuacją mieli do czynienia nasi bliscy. Obecnie jednak formuła wystawiania recept została odświeżona. W nowej odsłonie nie mają już one postaci papierowych wydruków, a są obsługiwane w całości przez dedykowany system teleinformatyczny. Jest to więc kolejny dokument dostępny wyłącznie online, a zarazem jedna z wielu spraw, które w tych czasach załatwia się za pośrednictwem Internetu. Zmiana ta weszła w życie 8 stycznia 2020 roku. Co ważne, od tej pory jest to jedyna dopuszczalna forma wystawienia recepty, nie ma więc powrotu do korzystania z papierowych wersji.

Jak korzystać z recepty online?

Recepta online - jak działa-bipjst.pl

Wejście w życie każdej tego typu zmiany wzbudza trochę obaw. Niektóre osoby wciąż mogą mieć wątpliwości, czy poradzą sobie z obsługą e-recept w praktyce. Obcowanie z tą formą dokumentu jest jednak prostsze, niż może się wydawać! Zamiast druczku otrzymasz teraz specjalny, 4 cyfrowy kod konieczny do realizacji recepty. Znajdziesz go na swoim Koncie Pacjenta, a także dostaniesz w SMS-ie lub mailu oraz na otrzymanym podczas wizyty stacjonarnej wydruku informacyjnym. Chcąc zrealizować receptę, będziesz więc musiał podać farmaceucie zaledwie dwie informacje – kod oraz numer PESEL. O nic więcej nie musisz się martwić. Wszystkie inne niezbędne informacje na pewno zobaczy on na ekranie swojego komputera i będzie doskonale wiedział, jakie leki musi Ci wydać.

Skąd wziąć receptę elektroniczną?

Recepta online - jak działa-bipjst.pl

Recepta online, jak wspomnieliśmy, to obecnie jedyna obowiązująca prawnie wersja tego dokumentu. W związku z tym muszą się nią posługiwać wszyscy lekarze. Fakt, że jest to dokument elektroniczny, sprawia jednak, że może być wystawiony również online, bez konieczności wizyty w gabinecie. Dzięki temu receptę elektroniczną można otrzymać również, korzystając z usług serwisów oferujących konsultacje online, recepty na leki stałe i doraźne, jak również elektroniczne zwolnienia lekarskie. Wprowadzenie recept elektronicznych to więc zdecydowanie pozytywna zmiana, która poprawiła komfort życia milionom pacjentów w całej Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.