Psycholog online – dla kogo?

Psycholog online to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku usług medycznych. Mimo tego porady psychologa online cieszą się niemałą popularnością, tym bardziej w czasie pandemii koronawirusa. Czy Ty również myślisz czasem o tym, że powinieneś skorzystać z pomocy psychologa online, ale nie wiesz, czy Twój przypadek nie jest zbyt błahy? Przeczytaj artykuł i pozwól nam rozwiać wszystkie wątpliwości!

Konsultacje psychologiczne – kto może z nich skorzystać?

Temat pomocy psychologicznej stał się ostatnio popularny. Mówi się o nim w środkach masowego przekazu, przełamując dotychczasowe tabu. Poradnictwo psychologiczne zaczęto jednak (trochę niesłusznie) utożsamiać z psychoterapią.

Psycholog online - dla kogo? bipjst.pl

Nie każdy pacjent, który trafia do gabinetu psychologa, musi i powinien zostać poddany terapii indywidualnej bądź grupowej. Czasami wystarczy odbycie kilku konsultacji psychologicznych. Są to spotkania, na których psycholog  przeprowadza wywiad z pacjentem i udziela mu profesjonalnego wsparcia. Nie musi być to certyfikowany psychoterapeuta. Pacjent zaś niekoniecznie musi cierpieć z powodu np. zaburzeń odżywiania, zaburzeń nerwicowych, zaburzeń lękowych czy innych zaburzeń psychicznych. Do wizyty u psychologa wystarczy niskie poczucie własnej wartości czy nieradzienie sobie z trudnościami życiowymi. Doświadczeni psychologowie wiedzą, jak pomóc takiej osobie oraz kiedy zachodzi potrzeba skierowania jej do innego specjalisty.

Terapia online – czy jest skuteczna?

W dzisiejszych czasach coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin świadczy usługi za pośrednictwem Skype i innych wideokomunikatorów. Prowadzone w ten sposób są zarówno konsultacje psychologiczne, jak i sesje psychoterapeutyczne. Idzie za tym wiele dobrego. Można mówić m.in. o ułatwieniu dostępu do pomocy psychologicznej. W ten sposób pracują również tacy specjaliści jak terapeuta uzależnień, psycholog dziecięcy czy psychoterapeuta dzieci.

Psycholog online - dla kogo? bipjst.pl

Niektórym pacjentom brak jednak zaufania do skuteczności pomocy psychologa online. Warto jednak pamiętać, że nawet w czasie sesji za pośrednictwem Skype psycholog i pacjent widzą się w czasie rzeczywistym. Zarówno więc konsultacje psychologiczne, jak i psychoterapia online mają więc dużą skuteczność podobną do sesji psychoterapii stacjonarnych. 

Gdzie szukać psychologa online?

Terapia online nie jest więc czymś dla wybranych. Konsultacje psychologiczne mogą pomóc poprawić kondycję psychiczną każdego. W ten sposób prowadzona jest również terapia par oraz dzieci i młodzieży. Psycholog online to usługa, którą oferują również przychodnie. Uzyskasz tam pomoc psychologa online w przypadku każdych trudności życiowych. Jeśli więc czujesz, że jest Ci ciężko i potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się udać do specjalisty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *