Profilaktyka zawału serca

Zawał mięśnia sercowego to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Corocznie z tego powodu traci życie około 15 tysięcy osób. Jest to tym bardziej tragiczne, że rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego jesteśmy w stanie w dużej mierze zapobiegać. Jakie kroki są w tym celu rekomendowane? Sprawdź, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko zawału!

Czy grozi Ci zawał serca? Przyczyny, objawy i mechanizm powstawania 

Serce to bez wątpienia najważniejszych mięsień w naszym organizmie. Pracuje na okrągło, pompując krew, która dostarczana jest do wszystkich tkanek w ciele. Czasami dochodzi jednak do sytuacji, gdy naczynia wieńcowe doprowadzające krew do serca ulegają zwężeniu, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitemu zamknięciu. Właśnie wtedy mamy do czynienia z zawałem. Objawia się on ostrym bólem w klatce piersiowej, do którego może dołączyć duszność, wymioty, uczucie silnego lęku. Problem ten dotyka najczęściej mężczyzn po 40 roku życia, nie oznacza to jednak, że zupełnie omija kobiety i osoby młodsze. Na zawał umrzeć może każdy. Do przyczyn jego powstawania należą zarówno czynniki genetyczne, jak i spowodowane niezdrowym stylem życie. 

Profilaktyka zawału serca to przede wszystkim zdrowy styl życia 

Profilaktyka zawału serca - bipjst.pl

Na problemy z układem sercowo-naczyniowym najczęściej pracujemy latami. To właśnie złe nawyki w zakresie stylu życia, w tym nawyki żywieniowe, istotnie przyczyniają się do zapadania na chorobę wieńcową. Zmiana tych działających na naszą niekorzyść przyzwyczajeń będzie więc najważniejszym krokiem do zmniejszenia ryzyka zawału. Wszyscy niezależnie od wieku powinni więc uprawiać aktywność fizyczną i zadbać o dietę. Chodzi tu nie tylko o ilość spożywanych kalorii i utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ogromne znaczenie ma też jakość posiłków. Dieta powinna być zbilansowana i uboga w tłuszcze nasycone. Podwyższony poziom cholesterolu to jedna z istotnych przyczyn rozwijania się chorób układu sercowo-naczyniowego

Badania, które warto włączyć do profilaktyki 

Profilaktyka zawału serca

Zdrowy styl życia w dużym stopniu zabezpiecza nas przed zawałem. Warto jednak włączyć do profilaktyki również wykonanie pewnych badań. O skierowanie na nie można poprosić lekarza również podczas korzystania z przychodni online. Jest to m.in. EKG, badań krwi ze sprawdzeniem poziomu cholesterolu i Echo serca. Do wykrywania bardziej zaawansowanych zmian w naczyniach wieńcowych wykorzystuje się też koronarografię. Ostatnie badanie, jakie rekomendujemy, nawet do wykonywania samemu w domu, to pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Naprawdę warto poświęcić czas na badania, które mogą przecież uratować życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *