Pomoc psychologiczna online – czy jest skuteczna?

W ostatnim czasie wiele spraw zaczęliśmy załatwiać drogą elektroniczną. Swoje usługi w ten sposób zaoferowali również lekarze, a także psychologowie i psychoterapeuci. Czy korzystanie z konsultacji psychologicznych przez wideokomunikator działa tak samo dobrze, jak klasyczna terapia? 

Zadbaj o zdrowie psychiczne, czyli kiedy do psychologa? 

O zdrowiu psychicznym coraz częściej słychać w sferze publicznej. Jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza zwiększenie świadomości społecznej związanej z tym tematem. Łączy się to również z coraz mniejszą stygmatyzacją osób, które decydują się korzystać z pomocy psychologicznej. Tak naprawdę rozmowa z psychologiem jest bowiem usługą dla każdego. Specjalista ten nie jest tożsamy z psychiatrą, a więc nie zajmuje się wyłącznie schorzeniami psychicznymi. Do psychologa mogą zgłosić się osoby, którym dokucza stres w pracy, przygnębienie czy poczucie przytłoczenia codziennymi trudnościami. Do wizyty może skłonić również rozstanie z partnerem czy też żałoba po stracie kogoś bliskiego. Odpowiednio wczesne skorzystanie z pomocy psychologicznej zapobiega rozwinięciu się lub pogłębieniu stanów depresyjnych.

Na czym polega konsultacja online i czym się różni od terapii?

Pomoc psychologiczna online - czy jest skuteczna? bipjst.pl

Pierwszy krok w uzyskaniu pomocy drogą elektroniczną to znalezienie poradni oferującej tego typu usługę. W swojej ofercie mają to różne serwisy zajmujące się również wystawianiem recept elektronicznych. Takie portale pozwalają umówić wizytę z psychologiem, która odbywa się za pośrednictwem wideokomunikatora. Podczas takiej rozmowy specjalista ma możliwość nie tylko wysłuchania pacjenta, ale też obserwacji go. Pozwala to na postawienie pełniejszej diagnozy i sformułowanie dokładniejszych zaleceń. Takie pojedyncze spotkanie to konsultacja. Jest skierowana na konkretne problemy, pozwala też pacjentowi i psychologowi poznać się nawzajem. Cykl spotkań nastawiony na pogłębioną pracę z pacjentem to natomiast psychoterapia. Do jej prowadzenia trzeba mieć specjalne kwalifikacje, jednak spotkania również mogą odbywać się w formie zdalnej.

Psycholog online – czy to ma sens?

Pomoc psychologiczna online - czy jest skuteczna? bipjst.pl

Prowadzenie spotkań przez Skype było przez pewien czas, na początku pandemii, praktycznie jedyną formą świadczenia pomocy psychologicznej. Pozwoliło to pacjentom kontynuować rozpoczętą wcześniej terapię. Co jednak ważne, z konsultacji online może dziś skorzystać każdy, kto tylko odczuwa taką potrzebę. Jest to duże udogodnienie np. dla mieszkańców małych miejscowości czy osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie online odbywa się bez wychodzenia z domu i o dogodnej dla pacjenta porze. Taka konsultacja jest też zazwyczaj nieco tańsza od tradycyjnej. Znamy więc zalety, a co ze skutecznością? Psychologowie, którzy świadczą usługi online, a także pacjenci korzystający z tej formy pomocy zgodnie potwierdzają, że konsultacja i terapia online mają ogromny sens i mogą być traktowane jako alternatywa dla spotkań tradycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.