Plaster antykoncepcyjny – jak działa i czy jest na receptę?

Kontrola urodzeń to temat ważny dla wielu osób. Metody zapobiegania nieplanowanym ciążom są więc nieustannie udoskonalane. Za najskuteczniejsze uznaje się grupę środków hormonalnych, do których należy plaster antykoncepcyjny. Jak działa ta metoda? Czy aby ją kupić, należy udać się do lekarza po receptę? Przeczytaj o tym w naszym artykule!

Działanie plastrów antykoncepcyjnych

Plaster antykoncepcyjny należy do tej samej grupy metod zabezpieczenia przed ciążą, co cieszące się większą popularnością pigułki. Jego działanie opiera się więc na dostarczaniu do organizmu dodatkowych dawek żeńskich hormonów płciowych. Są to odpowiedniki estrogenu i progesteronu, które w pewnym sensie oszukują organizm. Działają na przysadkę mózgową, hamując owulację. Hormony w tym wypadku dostarczane są jednak inną drogą, niż przy tabletkach. Wnikają do organizmu transdermicznie, czyli przez skórę bezpośrednio do krwioobiegu. Oprócz zapobiegania uwolnieniu komórki jajowej zagęszczają też śluz w drogach rodnych, aby utrudnić plemnikom dotarcie do jajowodów.

Zalety korzystania z plastrów

Plaster antykoncepcyjny - jak działa i czy jest na receptę? bipjst.pl

Plaster antykoncepcyjny jest równie skuteczny, jak tabletki, jednak o wiele wygodniejszy. Pigułki trzeba przyjmować codziennie o tej samej porze. Plaster natomiast nakleja się raz na siedem dni. Po tygodniu kobieta wymienia go na nowy. Po trzech tygodniach noszenia plastra należy zrobić tygodniową przerwę. Nie trzeba więc obawiać się pomyłek i zapominalstwa. Nie ma obawy ani pominięcia dawki, ani wzięcia jej podwójnej, a wymioty nie zmniejszają wchłanialności preparatu. Hormony mają zaś korzystny wpływ na organizm kobiety. Regulują krwawienie miesiączkowe i czynią je mniej bolesnym. Zmniejszają też ryzyko torbieli jajników. 

Jak zdobyć plaster? Czy konieczna jest recepta?

Plaster antykoncepcyjny - jak działa i czy jest na receptę? bipjst.pl

Plaster antykoncepcyjny ma wiele zalet. Z drugiej strony, stosowanie terapii hormonalnej zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Z tego powodu środki oparte na działaniu hormonów są dostępne wyłącznie na receptę. Dotyczy to również plastrów antykoncepcyjnych. Lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia danej pacjentki i dobrać środek z najbardziej optymalną dawką hormonów. Przy właściwie dobranym preparacie ryzyko skutków ubocznych jest bardzo niskie, a jeśli już się pojawią mają nasilenie łagodne do umiarkowanego. Jeśli masz już dobrany właściwy środek i potrzebujesz jedynie przedłużenia recepty, skorzystaj z oferty przychodni online. Otrzymasz tam receptę online bez konieczności stania w długiej kolejce do gabinetu ginekologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *