Pediatra – czym się zajmuje?

Pediatria to jedna ze specjalizacji dostępnych po ukończeniu studiów medycznych. Właśnie do tego lekarza udają się po poradę rodzice i opiekunowie dzieci. Jak dokładnie można zdefiniować zawód lekarza pediatry? Jakie kompetencje ma ten lekarz? Zebraliśmy wszystkie informacje, które warto znać w tym temacie.

Pediatra – kto to taki?

Pediatra to lekarz, absolwent studiów na kierunku medycznym, który odbył szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pediatrii. Zajmuje się leczeniem dzieci, a więc osób poniżej 18 roku życia. W związku z tym musi posiadać naprawdę rozległą wiedzę dotyczącą wszystkich schorzeń, jakie mogą dotknąć młodych pacjentów. W swojej pracy powinien poświęcić uwagę również właściwej opiece nad niemowlętami i dziećmi oraz profilaktyce zdrowotnej, i promocji zdrowego stylu życia.

Czym pediatra zajmuje się na co dzień?

Pediatra - czym się zajmuje? bipjst.pl

Miejscem pracy pediatry są zwykle placówki podstawowej opieki zdrowotnej, choć mogą to być również szpitale lub prywatne kliniki. Specjalista ten przyjmuje młodych pacjentów wraz z ich rodzicami i zajmuje się ich diagnozowaniem oraz leczeniem. W tym celu przeprowadza wywiad lekarski, bada pacjenta fizykalnie (np. osłuchuje stetoskopem) oraz w razie konieczności zleca stosowne badania. W szpitalu pomaga leczyć najmłodszych pacjentów, a na oddziałach noworodkowych przeprowadza codzienny obchód pediatryczny. Pediatra jak każdy lekarz ma prawo wystawić receptę online czy też skierować pacjenta do innego specjalisty, do szpitala lub na rehabilitację. Pediatra jest również obecny podczas szczepień wykonywanych zgodnie z kalendarzem szczepień. Przeprowadza wtedy bilans okresowy będący podstawowym badaniem dziecka i pomiarem wzrostu oraz wagi.

Jaki powinien być dobry pediatra?

Pediatra - czym się zajmuje? bipjst.pl

Lekarz pediatra to jeden ze specjalistów, z którymi nie da się uniknąć kontaktu, jeśli ma się pod opieką dziecko. Należy wybrać konkretną osobę, wypełniając deklarację podstawowej opieki zdrowotnej. Nawet bowiem jeśli nasza pociecha będzie cieszyć się dobrym zdrowiem, najpewniej i tak spotkamy się z pediatrą podczas obowiązkowych szczepień i bilansów. Jaki więc powinien być dobry pediatra? Oczywiście musi być to osoba posiadająca dużą wiedzę, kompetencje i w miarę możliwości doświadczenie w swojej dziedzinie. Od jakości jej pracy będzie zależeć zdrowie naszych dzieci. Poza tym warto, aby był to człowiek życzliwy i empatyczny. Posiadanie takich cech ułatwia kontakt z opiekunem, a także pomaga nawiązać porozumienie z młodym pacjentem. Dziecko jest wtedy bardziej chętne do współpracy, rodzic spokojniejszy, a co za tym idzie – badanie, diagnoza i leczenie są bardziej efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.