Czas lata i wakacji to dla wielu osób ulubiony okres roku. Niestety entuzjazmu tego często nie podzielają alergicy, których to właśnie podczas ciepłych dni najmocniej męczą wszystkie dolegliwości związane z ich przypadłością. Czy też należysz do grona takich osób i chcesz odzyskać radość z przeżywania wiosny i lata? Sprawdź, jak pokonać alergię sezonową!
Alergia sezonowa, czyli gdy wiosna wcale nie kojarzy się dobrze
Alergia uznawana jest za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Wciąż przybywa osób uczulonych na różne substancje – od pokarmów, przez nikiel i lateks, po pyłki drzew i traw. O alergii mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z nadwrażliwością układu odpornościowego na jakiś czynnik, który tak naprawdę jest dla organizmu zupełnie niegroźny. Nie wiadomo do końca, dlaczego niektóre osoby właśnie tak reagują na alergeny, jednak na pewno do czynników rozwoju alergii należą predyspozycje genetyczne. Niezaprzeczalnie jednak trzeba przyznać, że alergia skutecznie obniża komfort życia. Osoby cierpiące na sezonową postać alergii wziewnej odczuwają to zwłaszcza wiosną i latem, kiedy pyli najwięcej drzew i traw. Każdego dnia cierpią one z powodu kataru siennego, kichania, łzawienia oczu, drapania w gardle, a nawet napadów duszności.
Jak przetrwać ten trudny czas? Porady dla alergików

Najskuteczniejsza metoda zapobiegania objawom alergii to unikanie kontaktu z alergenem. Nie jest to jednak takie łatwe w przypadku uczulenia na pyłki. Rozprzestrzeniają się one z wiatrem i latem unoszą się w powietrzu dosłownie wszędzie, nawet wlatując do wnętrz naszych domów. Należy więc starać się zmniejszać ryzyko ekspozycji na alergeny tak bardzo, jak tylko to możliwe. W okresie wzmożonego pylenia roślin należy unikać aktywności na świeżym powietrzu, otwierania okien, czy wietrzenia pościeli. Najlepiej wykonywać te czynności rano i wieczorem, ponieważ wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe. Osobom, które mają duży problem z łzawieniem oczu, pomóc może również noszenie okularów przeciwsłonecznych. W aptece dostępne są też preparaty zmniejszające objawy alergii, a część z nich dostępna jest bez recepty.
Gdy nic nie pomaga…

Czasem mimo pomagania sobie domowymi sposobami oraz sięgania po środki bez recepty dolegliwości nie mijają, a wręcz się nasilają. W takim wypadku koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju groźnej choroby układu oddechowego, jaką jest astma oskrzelowa. Lekarz może zlecić testy alergiczne, wypisać receptę online na silniejsze preparaty medyczne oraz przeprowadzić odczulanie. Jest to najskuteczniejsza droga do odzyskania radości życia i pożegnania się z dokuczliwymi efektami wdychania alergenów.