Nadciśnienie – czym jest i jak z nim walczyć?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą może cierpieć nawet co trzeci dorosły Polak. Charakteryzuje się stałym podwyższonym spoczynkowym ciśnieniem krwi. Objawy nadciśnienia często nie są charakterystyczne, a co za tym idzie – nie są właściwie leczone. Może to jednak prowadzić do groźnych powikłań, dlatego warto wiedzieć jak najwięcej na temat tej podstępnej choroby.

Nadciśnienie tętnicze – czym się objawia?

Ciśnienie tętnicze to siła nacisku, jaką strumień przepływającej krwi wywiera na ściany tętnic. Podczas pomiaru istotne są dwa jego parametry – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Pierwsza wartość zawsze jest większa od drugiej. Norma dla zdrowego dorosłego człowieka wynosi w przypadku ciśnienia skurczowego 120-129 mmHg, a rozkurczowego 80-84 mmHg. Odstępstwa od tych wartości uznaje się za stan nieprawidłowy. Jeśli ciśnienie mieści się w przedziale 130-139 oraz 85-89 klasyfikuje się je jako wysokie, natomiast od 140/90 diagnozuje się nadciśnienie. W celu rozpoznania choroby dokonuje się kilkukrotnych pomiarów w odstępie czasowym kilku lub kilkunastu dni. Nadciśnienie tętnicze często nie daje żadnych objawów. Jeśli nawet się pojawiają, są niespecyficzne. Mogą to być m.in.:

  • Bóle głowy
  • Bezsenność
  • Potliwość
  • Uderzenia gorąca
  • Obniżona sprawność fizyczna

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie stanu zdrowia.

Jakie są przyczyny nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na pierwotne lub wtórne. Szacuje się, że w Polsce 90% postaci choroby zalicza się do tej pierwszej grupy. W takim wypadku dokładną przyczynę rozwinięcia się przypadłości bardzo ciężko ustalić. Wpływ mogą mieć zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia zwiększają niektóre zachowania, np. nieodpowiedni tryb życia, spożywanie dużej ilości alkoholu czy brak aktywności fizycznej. O wtórnej postaci nadciśnienia mówimy wtedy, gdy jest ono następstwem innych chorób, m.in. chorób nerek, bezdechu sennego i schorzeń układu nerwowego.

Do czego prowadzi nieleczone nadciśnienie?

Nadciśnienie to podstępna choroba, ponieważ długo nie daje swoistych objawów. Z drugiej strony pomiar ciśnienia tętniczego to bardzo proste badanie, które każdy z nas może wykonać w domu. Warto dbać o profilaktykę w tym zakresie, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Najgroźniejsze to niewydolność serca, miażdżyca, udar mózgu, a także pogorszenie czynności nerek. W wyniku tych dolegliwości można nawet stracić życie. Ochrona przed zawałem czy udarem jest możliwa w przypadku skutecznego leczenia, jednak nie wszyscy lekarze mają wystarczającą wiedzę z tego zakresu. Bywa, że przepisują za małe dawki leków czy ignorują rolę, jaką w procesie terapeutycznym odgrywa styl życia, dlatego swoje zdrowie warto powierzyć dobremu specjaliście.

Jak zbić ciśnienie? Metody leczenia nadciśnienia tętniczego

Klucz do prawidłowego leczenia nadciśnienia to połączenie leków z metodami niefarmakologicznymi. Pacjent otrzymuje więc leki z kategorii preparatów hipotensyjnych, które mają zbić ciśnienie. Do tego musi liczyć się z wprowadzeniem zdrowych nawyków, takich jak zwiększona ilość aktywności fizycznej czy dieta bogata w witaminy i minerały. Składniki, które powinny znaleźć się w diecie, to m.in. potas oraz magnez. U niektórych pacjentów będących dopiero u progu rozwoju nadciśnienia, może wystarczyć nawet sama zmiana stylu życia. Za każdym razem powinien jednak decydować o tym lekarz. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z internistą – osobiście lub wybierając teleporadę. Następnie należy postępować według jego zaleceń, w tym dotyczących niezbędnych badań oraz wizyt u innych specjalistów. Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która jest coraz powszechniejsza w naszym społeczeństwie. Można jednak skutecznie z nią walczyć. Zacznij myśleć o profilaktyce nadciśnienia już dziś i nie daj się problemom z krążeniem w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *