Miażdżyca – poznaj objawy i dowiedz się, jak się bronić

Miażdżyca to stan chorobowy, który rozwija się przez wiele lat. Polega na tworzeniu się zatorów w naczyniach krwionośnych, które znacznie utrudniają swobodny przepływ krwi. W konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci w wyniku zawału. Jak przeciwdziałać tej groźnej chorobie? Sprawdź!

Miażdżyca – czym jest i jak się objawia

Miażdżyca - poznaj objawy i dowiedz się, jak się bronić-bipjst.pl

Miażdżyca to choroba przewlekła ze zmianami zwyrodnieniowymi na tętnicach i aorcie. W jej przebiegu na ściankach naczyń krwionośnych zaczynają się osadzać cząsteczki nadmiernego cholesterolu, tworząc blaski miażdżycowe. W konsekwencji dochodzi do zwężenia tętnic. Krew nie może przez nie przepływać tak swobodnie jak dotychczas. Tkanki w organizmie nie są więc odpowiednio efektywnie zaopatrywane w substancje odżywcze. Zanim jednak pojawią się pierwsze objawy choroby, może minąć nawet kilka lat. Pacjenci, którzy odczuwają symptomy związane z rozwojem miażdżycy, najczęściej narzekają na:

  • Zawroty głowy
  • Uczucie dezorientacji
  • Duszności
  • Zmęczenie
  • Bóle w dolnej części pleców
  • Ból w klatce piersiowej
  • Zaburzenia erekcji
  • Drętwienie i skurcze nóg

Objawy mogą też podpowiedzieć, jaką konkretnie partię ciała zaatakowała choroba. Wyróżniamy bowiem jej różne rodzaje, m.in. miażdżycę nóg, miażdżycę mózgu czy też miażdżycę tętnic nerkowych.

Przyczyny miażdżycy i profilaktyka

Miażdżyca - poznaj objawy i dowiedz się, jak się bronić-bipjst.pl

Gromadzenie się złogów w tętnicach może mieć różne podłoże. To na co niestety nie mamy wpływu, to predyspozycje genetyczne. Statystycznie na miażdżycę zapadają też częściej mężczyźni, niż kobiety. Bardzo często jednak choroba ta jest skutkiem niezdrowego tryby życia. Chodzi więc o takie kwestie, jak niewłaściwa dieta bogata w cholesterol, brak aktywności fizycznej czy też uzależnienie od papierosów. Analogicznie profilaktyka zmian miażdżycowych będzie polegała na zastąpieniu tych niekorzystnych nawyków zdrowszymi. Nie oznacza to konieczności katowania się drakońskimi dietami czy uprawiania wyczynowych sportów, ale warto komponować bardziej zbilansowane posiłki i zadbać o więcej ruchu. Za czynnik ryzyka uznaje się również otyłość i nadwagę. Jeśli cierpisz na którąś z tych przypadłości, podejmij adekwatne kroki do zmiany sytuacji. Z pewnością nie będzie to łatwe, ale może uratować Ci nie tylko zdrowie, ale nawet życie.

Diagnostyka i leczenie – jak nie dać się chorobie?

Z podejrzeniem miażdżycy zawsze należy zgłosić się do lekarza. Na początkowym etapie właściwy będzie internista. Pokieruje on dalszym procesem diagnostyki i leczenia. W diagnostyce miażdżycy wykonuje się m.in. badania poziomu cholesterolu we krwi. Jeśli blaszek miażdżycowych jest dużo, da się też zauważyć je w badaniu USG. Bardzo ważnym badaniem diagnostycznym jest USG typu Doppler, ponieważ pomaga ocenić przepływy krwi w naczyniach. Samej choroby niestety nie da się odwrócić, ale zmiana stylu życia pomaga spowolnić zachodzące procesy. Co więcej, obecnie stosuje się leczenie polegające na rozszerzaniu zwężonych tętnic. W tym celu wprowadza się do nich specjalny stent, który zostaje w ciele na stałe. Lekarz może też zdecydować o chirurgicznym wszczepieniu by-passów. Takie zabiegi mogą uratować życie pacjenta, dlatego warto wybrać się do lekarza, nim będzie na to za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.