Leki a suplementy diety – czym się różnią?

Coraz częściej w różnych mediach pojawiają się reklamy specyfików mających pomagać na rozmaite dolegliwości. Wszystkie one sprzedawane są w aptekach, a jednak należy mieć na uwadze, że w rzeczywistości mamy do czynienia z dwoma kategoriami preparatów medycznych. Chodzi o leki oraz tzw. suplementy diety. Czym się one różnią?

Lek – czym jest i jaką drogę musi przejść?

Leki a suplementy diety - czym się różnią? bipjst.pl

Poszukując definicji lekarstwa, najlepiej sięgnąć po ustawę Prawo farmaceutyczne. Według przepisów prawa są to więc preparaty mające właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Skład leków komponuje się w oparciu o wiedzę naukową dotyczącą działania różnych substancji. Ważny jest nie tylko rodzaj użytego preparatu, ale również dawka. Lekarstwa co do zasady wykazują działanie lecznicze, na przykład przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy hormonalne. Oddziałują więc zawsze w jakimś stopniu na organizm człowieka. Mogą być wydawane na receptę lub bez konieczności posiadania dokumentu od lekarza. Co ważne, przed wprowadzeniem na rynek wszystkie leki muszą zostać gruntownie przebadane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Dopiero po otrzymaniu stosownych zezwoleń można rozpocząć handel preparatami.

Czym w takim razie są suplementy diety?

Leki a suplementy diety - czym się różnią? bipjst.pl

Produkowane na masową skalę i chętnie reklamowe w mediach suplementy diety do złudzenia przypominają lekarstwa. Jednak co należy jasno podkreślić – nie są nimi. Suplement diety to produkt z kategorii nie medycznej, a żywnościowej. Są to po prostu produkty spożywcze, które zawierają skoncentrowaną dawkę witamin i minerałów. Wykazują więc przede wszystkim działanie odżywcze, w mniejszym zaś stopniu terapeutyczne. Wprowadzenie do obiegu suplementów nie podlega restrykcjom takim, jakie są obecne przy lekach. Suplementy nie przechodzą więc wymaganych badań i nikt nie jest w stanie zagwarantować ich faktycznego skutecznego działania. Podlegają też kontroli nie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który czuwa nad jakością leków, a Sanepidu.

Co wybrać – lek czy suplement?

Rynek preparatów medycznych jest obecnie dosłownie zalewany przez różnorakie suplementy. W teorii mają one pomagać na bardzo wiele dolegliwości, a jak jest naprawdę? Otóż suplementy diety mogą, ale nie muszą spełniać norm jakościowych, być przebadane naukowo i wykazywać konkretnego działania na organizm. Jeśli więc chcesz mieć gwarancję, że przyjmujesz substancję bezpieczną i skuteczną, wybierz produkt będący lekarstwem. Z pewnością warto też zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza, a przynajmniej doświadczonego w swojej pracy farmaceuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *