Telemedycyna jest powszechna za granicą i coraz popularniejsza również w Polsce. Pacjenci chętnie korzystają z e-wizyt, co pozwala im szybko uzyskać pomoc wybranego specjalisty. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałeś okazji zetknąć się z tą formą, zapewne zastanawiasz się, jak taka konsultacja lekarska online przebiega. Dziś postaramy się wszystko wyjaśnić.
Telemedycyna – co to takiego?
Telemedycyna to dziedzina ochrony zdrowia. Za sprawą pandemii zaczęła bardzo dynamicznie się rozwijać. W skrócie można powiedzieć, że pojęcie temedycyny mieści w sobie wszelkie formy komunikowania się lekarza i pacjenta za pośrednictwem teleinformatycznych środków porozumiewania się na odległość. Jest to więc nie tylko popularna w ostatnim czasie teleporada. Do działań z zakresu telemedycyny możemy zaliczyć również chociażby konsultacje wideo. Rozwój telemedycyny idzie w parze z cyfryzacją systemu opieki zdrowotnej. Można tu wymienić m.in. wprowadzenie e-recepty i e-skierowania czy samo utworzenie Internetowego Konta Pacjenta.
Konsultacja lekarska online – jaką może mieć formę?

Najpopularniejszą formą konsultacji lekarskich na odległość są tzw. teleporady. To właśnie w tym trybie zaczęły w większości pracować polskie ośrodki zdrowia po wybuchu pandemii. Teleporada to po prostu rozmowa telefoniczna z lekarzem o swoim stanie zdrowia. Inne formy, jakie przybiera konsultacja lekarska online to np. rozmowa przez Skype, wysłanie wyników badań mailem czy też wypełnienie formularza na stronie internetowej. Ten ostatni mechanizm pozwala uzyskać w ten sposób receptę online na przyjmowane lekarstwa. Wszystkie te formy kontaktu z lekarzem łączy to, że nie widzą się oni „na żywo” twarzą w twarz. Co jednak trzeba podkreślić, lekarz w czasie takiej konsultacji zachowuje uprawnienia do wydawania diagnozy, formułowania zaleceń oraz wystawiania recept, skierowań i zwolnień.
Komu wystarczy konsultacja lekarska online, a kto powinien udać się do przychodni?

Telemedycyna ma mnóstwo niepodważalnych zalet. Wspomnieć należy chociażby o wygodzie pacjenta czy mniejszej transmisji drobnoustrojów chorobotwórczych. Bardzo często konsultacja online wystarczy do tego, by pomóc pacjentowi i nie musi on fatygować się do przychodni. Nie każdą dolegliwość da się jednak wyleczyć w taki sposób. Jeśli podczas rozmowy lekarz dojdzie do wniosku, że ma do czynienia z tak poważnym przypadkiem, że bez obejrzenia pacjenta nie jest w stanie postawić diagnozy, powinien poinformować go o konieczności odbycia wizyty stacjonarnej. Przykładem mogą tu być np. zmiany na skórze, które są tak niejednoznaczne, że wymagają obejrzenia dermatoskopem lub wykonania biopsji. Jeśli jednak pacjent jest tylko przeziębiony i potrzebuje zwolnienia dla pracodawcy lub chce przedłużyć receptę na stale przyjmowane leki, może to zrobić bezpiecznie, szybko i sprawnie. Bez wychodzenia z domu!