Kiedy do ortopedy?

Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny. Lekarz będący jej reprezentantem zajmuje się układem kostnym, chorobami narządów ruchu oraz wadami postawy. Kiedy warto wybrać się do ortopedy i gdzie znaleźć dla siebie dobrego specjalistę?

Ortopeda – czym się zajmuje?

Ortopeda to absolwent studiów medycznych, który dodatkowo ukończył specjalizację z ortopedii. Zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób narządu ruchu. W skład tego narządu wchodzą kości, stawy, więzadła i ścięgna. W kompetencjach tego lekarza leży również korygowanie wad postawy. W celu postawienia właściwej diagnozy ortopedzi mogą zlecać różne badania obrazowe, takie jak USG oraz rezonans magnetyczny. Przyjmują zarówno dzieci, jak i dorosłych, chociaż niektórzy lekarze specjalizują się wyłącznie w ortopedii dziecięcej. Ortopedzi to zwykle dobrze wykształceni specjaliści, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę, aby jeszcze skuteczniej nieść pomoc pacjentom.

Kiedy udać się na wizytę do lekarza ortopedy

Ortopeda w swojej pracy zajmuje się różnymi problemami z funkcjonowaniem narządu ruchu. Choroby, które leczy to m.in.:

  • Urazy takie jak złamania, skręcenia, zwichnięcia
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Łokieć tenisisty
  • Zapalenia stawów
  • Nowotwory kości
  • Choroby kręgosłupa
Kiedy do ortopedy? bipjst.pl

Konsultacja ortopedyczna jest więc wskazana w każdym z wymienionych przypadków. Do lekarza należy się udać również wtedy, gdy odczuwamy ból lub zauważamy trudności w poruszaniu się. Rodzice powinni zwrócić uwagę na rozwój ruchowy swoich dzieci, a także na ich właściwą postawę. Problemy z układem ruchu mogą też być zwiastunem rozwijającego się nowotworu, dlatego ignorowanie tych dolegliwości to duży błąd. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, lepiej wybrać się do specjalisty wcześniej i dać sobie szansę na wyleczenie, niż ryzykować pogorszeniem stanu lub rozwinięciem się niebezpiecznych powikłań.

Gdzie pracuje ortopeda?

Kiedy do ortopedy? bipjst.pl

Ortopeda może pracować zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Niektórzy ortopedzi przyjmują więc pacjentów we własnym gabinecie, inni znajdują zatrudnienie w szpitalach, przychodniach lub prywatnych klinikach. Coraz więcej specjalistów świadczy również usługę konsultacji telefonicznych. Choć niektóre przypadki wymagają zobaczenia przez lekarza na żywo, teleporada może być pierwszym krokiem do podjęcia leczenia i służyć otrzymaniu dalszych wskazówek. Jeśli więc odczuwasz jakiejkolwiek dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego, nie czekaj aż „samo przejdzie”, lecz porozmawiaj z wykształconym w tej materii specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *