Psycholog nazywany bywa czasem lekarzem duszy. Choć bowiem jego zawód nie należy do kategorii medycznych, jest to często ten specjalista, do którego w pierwszej kolejności zgłaszają się osoby z trudnościami w sferze psychicznej i emocjonalnej. Czy wiesz, jaką drogę musi przejść psycholog, zanim zacznie przyjmować pacjentów w swoim gabinecie? W tym artykule wszystko wyjaśniamy!
Psycholog – kto to taki i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba zajmująca się sferą emocjonalną człowieka oraz procesami zachodzącymi w ludzkiej psychice. Zajmuje się on m.in. prowadzeniem badań, wydawaniem diagnoz i opinii oraz poradnictwem psychologicznym w celu pomocy osobom przeżywającym jakieś trudności w sferze emocjonalnej.

Psycholog nie jest lekarzem, nie może więc stosować farmakoterapii. Jeśli natomiast posiada stosowne uprawnienia, może prowadzić psychoterapię. Często też ściśle współpracuje z psychiatrą.
Jakie studia kończy psycholog?
Psycholog to jeden z tych zawodów, których nie można wykonywać bez ukończenia studiów. Jeśli więc zamierzasz wybrać tę ścieżkę kariery, musisz zdobyć tytuł magistra psychologii. W tym celu należy ukończyć 5-letnie studia. Są to studia jednolite. Kierunek ten jest obecnie oferowany przez liczne uczelnie zarówno publiczne, jak i prywatne. Przy rekrutacji na studia brane pod uwagę mogą być różne przedmioty zdawane na maturze, jednak dużo uczelni wymaga stopnia z biologii. Jest to ważna informacja dla osób, które nie do końca słusznie utożsamiają psychologię z kierunkiem bardziej humanistycznym, niż ścisłym.
Czy psycholog musi wybrać specjalizację?

Aby wykonywać w Polsce zawód psychologa, wystarczy zdobycie tytułu magistra. Nie występuje tutaj ścieżka specjalizacyjna taka jak w przypadku medycyny, jednak psycholog chcący zostać prawdziwym profesjonalistą, ma możliwość dokształcania się. Jest to możliwe poprzez ukończenie studiów podyplomowych, a także branie udziału w kursach i szkoleniach. Należy też pamiętać, że nie każdy psycholog ma prawo prowadzenia psychoterapii. W tym celu należy ukończyć kurs psychoterapii i zdać egzamin końcowy.
Gdzie pracują psychologowie?

Psycholog może pracować w wielu miejscach. Są to poradnie psychologiczne, szpitale, ale również szkoły czy więzienia. Psychologowie reklamy zatrudniani są w agencjach marketingowych. Niektórzy psychologowie decydują się też założyć prywatny gabinet lub udzielać porad przez Internet. Droga by zostać psychologiem nie jest więc prosta, ale jeśli ktoś sprawdza się w swoim fachu i ma chęć stałego podnoszenia kwalifikacji, na pewno ma szansę osiągnąć sukces zawodowy.