Jak wybrać dobrą przychodnię?

W razie choroby swoje kroki kierujemy zwykle do placówek podstawowej opieki zdrowotnej. To tam możemy zostać przyjęci przez lekarza pierwszego kontaktu lub zaszczepić dziecko zgodnie z kalendarzem. Wybór placówki, gdzie otrzymamy odpowiednią opiekę, jest więc niezwykle istotną kwestią. Jakimi kryteriami należy się kierować?

Na początek kwestie organizacyjne

Z usług placówki POZ będziesz korzystać, aby otrzymać zwolnienie lekarskie, skierowanie do specjalisty, leki na grypę czy bilans dla dziecka. Twoja przychodnia nie powinna więc być miejscem z przypadku. Warto wybrać się do placówki, którą masz na oku, np. na zwykłą wizytę kontrolną u lekarza rodzinnego. Będziesz mieć okazję przyjrzeć się nie tylko wyposażeniu gabinetów, ale też przekonać się, jak wygląda procedura rejestracji czy jak zorganizowana jest praca przychodni. Jeśli ciężko jest się dodzwonić na numer telefonu recepcji, a standardem podczas przyjmowania pacjentów są kolejki i opóźnienia, lepiej poważnie przemyśl swój wybór.

Kompetencje personelu pod lupą

Jak wybrać dobrą przychodnię? bipjst.pl

Nawet jeśli Twoja przychodnia będzie posiadać nowocześnie urządzone wnętrza, wygodną poczekalnię i sprzęt najnowszej generacji w gabinetach, nie gwarantuje to, że będziesz się tam dobrze czuć. Klimat miejsca tworzy bowiem w dużej mierze personel placówki. I mowa tu nie tylko o wykwalifikowanych, stawiających trafne diagnozy lekarzach. Niesympatyczni pracownicy recepcji również potrafią skutecznie zniechęcić do wizyt. Wracając zaś do lekarzy, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich doświadczenie i wykształcenie, ale również na tzw. kompetencje miękkie. Empatia, umiejętność nawiązywania relacji z pacjentem czy cierpliwość i zrozumienie to przymioty, które zdecydowanie ułatwiają przyszłą współpracę.

Przychodnia publiczna a prywatna

Jak wybrać dobrą przychodnię? bipjst.pl

W Polsce mamy zapewnioną podstawową oraz specjalistyczną opiekę zdrowotną refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy może wybrać lekarza rodzinnego, pielęgniarkę, położną, a także pediatrę dla dziecka. Niektórzy jednak wolą leczyć się prywatnie. Nierzadko bowiem prywatne kliniki są lepiej wyposażone, a także sprawniej funkcjonują. Istnieje też ciekawa opcja, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Niektóre prywatne placówki mają podpisany kontrakt z NFZ, a wtedy z ich usług można korzystać w ramach Funduszu.

A może przychodnia online?

Jak wybrać dobrą przychodnię? bipjst.pl

Współczesny świat podsuwa nam coraz ciekawsze, nieoczywiste rozwiązania. Jednym z nich jest powstanie przychodni online. Placówki takie działają w trybie nieco innym niż standardowe przychodnie. Nie są więc póki co w stanie ich zastąpić, jednak mogą być ich świetnym uzupełnieniem. W takim miejscu skonsultujesz się z lekarzem przez czat lub komunikator, otrzymasz receptę czy uzyskasz zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu. Warto więc w przypadkach niewymagających wizyty osobistej spróbować skorzystać z usług przychodni internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.