Promienie słońca przyjemnie ogrzewają, opalają na piękny złoty odcień i pomagają wytwarzać witaminę D. Niestety ich nadmiar wpływa na organizm już mniej korzystnie, przyspieszając starzenie się skóry oraz zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów. Warto więc wiedzieć, jak mądrze zażywać kąpieli słonecznych oraz jak ochronić się przed groźnym promieniowaniem UV.
Blaski i cienie przebywania na słońcu
Słoneczna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Ciepłe promienie przyjemnie ogrzewają twarz, a opalenizna, która powstaje w wyniku kąpieli słonecznych, może poprawić urodę i zwiększyć pewność siebie. Warto jednak mieć świadomość, że ekspozycja na słońce to w istocie wystawianie się na działanie promieniowania UV. Ono zaś niezbyt korzystnie działa na stan skóry. Staje się ona przesuszona, mniej elastyczna, szybciej się starzeje. Mogą również rozwinąć się na niej znamiona, a nawet nowotwór skóry (np. w postaci czerniaka). Długie przebywanie na słońcu grozi też poparzeniem słonecznym, a nawet groźnym dla życia udarem. Nie należy więc przesadzać z wystawianiem się na działanie promieni słonecznych.
Opalanie z głową

Groźne działanie promieni ultrafioletowych nie oznacza, że całe lato musimy spędzać w domu. Należy po prostu przed każdym wyjściem na dwór podjąć pewne kroki w celu ochrony przed niekorzystnym wpływem słońca. Pierwsze, o czym warto pomyśleć, to posmarowanie się kremem z filtrem. Powinno się pamiętać o tym nie tylko w czasie opalania, ale stosować takie kosmetyki przez cały rok. Ważna jest również właściwa aplikacja preparatu. Balsam należy nanieść na skórę 30 min przed wejściem na słońce, a aplikację ponowić po ok. 2 godzinach lub po wejściu do wody. Ważna jest również ochrona oczu i głowy. Tutaj niezbędne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne oraz czapka lub kapelusz. Jeśli jest to możliwe, ogranicz też przebywanie na słońcu w godzinach od 11:00 do 16:00. Ten czas to okres, w którym promieniowanie jest najsilniejsze.
Ochrona przed słońcem kluczem do zdrowia

Rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i ochrona przed promieniowaniem zmniejszają ryzyko rozwoju raka skóry. Warto jednak pamiętać również o kontroli wszystkich znamion na skórze i kontakcie z lekarzem za każdym razem, gdy coś nas niepokoi. Na wizytę u specjalisty, teleporadę lub konsultację online koniecznie umów się zwłaszcza wtedy, gdy znamię zmienia swój wygląd lub kształt, np. powiększa się. Profilaktyka może uratować zdrowie, a nawet życie, dlatego warto korzystać z wszystkich dostępnych jej form.