Każdy z nas przechodzi w swoim życiu różne infekcje. Dopadają one dzieci i dorosłych, skutecznie uprzykrzając życie. W zależności, z którym rodzajem drobnoustroju mamy do czynienia, należy zastosować inne leczenie. Warto więc znać różnice między bakteriami i wirusami oraz wywoływanymi przez nie chorobami, by zawsze skutecznie się przed nimi bronić.
Wirusy i bakterie – co to takiego?
Wirusy to zbudowane z cząsteczek DNA lub RNA drobnoustroje chorobotwórcze. Nie mają budowy komórkowej, a cząsteczki tworzących je kwasów nukleinowych otoczone są przez kapsyd białkowy. Wirusy zaliczane są do organizmów żywych, jednak aby się namnażać, muszą wniknąć do organizmu żywiciela. Tym ostatnim wcale nie musi być człowiek – wirusy atakują też zwierzęta, a nawet bakterie. Wirusy namnażają się, łącząc z komórkami żywiciela, przez co wywołują upośledzenie organizmu i objawy choroby.

Bakterie posiadają natomiast budowę komórkową i są w stanie przetrwać poza organizmem żywiciela, a nawet łączyć się w większe kolonie. Są istotami bardziej złożonymi od wirusów. Istnieją również dobre bakterie, potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, np. te będące składnikami mikrobioty jelitowej.
Infekcje wirusowe i bakteryjne – objawy
Infekcja wirusowa rozwija się stopniowo. Na początku jej przebieg jest zwykle łagodny. Czujemy się osłabieni, zmęczeni, kolokwialnie mówiąc „niewyraźni”. Może pojawić się chrypka, uczucie drapania w gardle, dreszcze i kichanie oraz kaszel. Jeśli dojdzie do rozwoju infekcji, występuje też gorączka, ból gardła, bóle mięśni, bezbarwny wodnisty katar, a także mocniejszy kaszel i ból głowy. Infekcja wirusowa trwa od 3 do 7 dni i zwykle ustępuje samoistnie, nie wywołując dalszych powikłań.

Jeśli zaatakuje nas bakteria, sytuacja zwykle od samego początku wygląda poważniej. Dopada nas wysoka gorączka, ostry ból gardła (nasilony przy przełykaniu), ból zatok, powiększenie węzłów chłonnych. Bardzo charakterystyczny jest też gęsty, zielony lub żółty katar.
Jak leczyć infekcję wirusową, a jak bakteryjną?
W przypadku łagodnej infekcji wirusowej zwykle nie potrzeba leczenia lub wdraża się jedynie leczenie objawowe. Jeśli natomiast choroba nie mija w ciągu kilku dni lub przypomina infekcję bakteryjną, należy skonsultować się z lekarzem. Można to zrobić również telefonicznie lub przez internet. Lekarz zdecyduje o podaniu leków przeciwwirusowych lub rozpoczęciu antybiotykoterapii. W razie potrzeby zleci też dodatkowe badania (np. wykrywające stan zapalny w organizmie CRP). Odpowiednio szybko podjęte kroki pomogą uporać się z drobnoustrojami i odzyskać zdrowie oraz dobre samopoczucie.