Zaburzenia hormonalne wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Ich leczeniem zajmuje się jeden z lekarzy specjalistów – endokrynolog. Jakie dokładnie kompetencje ma taka osoba i jak na co dzień wygląda jej praca? Sprawdź!
Endokrynologia – ważna nauka o ludzkim organizmie
Endokrynologia to nauka zajmująca się badaniem działania układu dokrewnego człowieka. Układ ten tworzą gruczoły, które odpowiadają za wydzielanie substancji zwanych hormonami. Hormony pełnią niezwykle ważną rolę. Regulują pracę praktycznie całego organizmu. Ich nadmiar lub niedobór powoduje problemy ze zdrowiem i daje się odczuć w postaci pogorszenia samopoczucia. Do gruczołów hormonalnych, inaczej dokrewnych zaliczają się m.in. tarczyca, trzustka, jajniki, jądra i nadnercza. Zaburzenia w funkcjonowaniu któregokolwiek z tych organów prowadzi do rozwoju chorób endokrynologicznych. Tych zaś może być bardzo wiele w zależności od tego, którego hormonu jest w organizmie za dużo lub za mało. W przypadku problemów z równowagą hormonalną należy udać się do lekarza, gdyż mogą one prowadzić do groźnych powikłań.
W czym pomaga endokrynolog?

Endokrynolog to więc specjalista, który w swojej pracy zawodowej zajmuje się leczeniem chorób wynikających z nieprawidłowości w działaniu układu dokrewnego. Diagnozuje on te przypadłości, zlecając odpowiednie badania, wdraża stosowną terapię, wypisuje recepty i kieruje na zabiegi specjalistyczne. Do badań, które są przydatne w rozpoznaniu zaburzeń hormonalnych, należą np. morfologia krwi, USG tarczycy czy określenie stężenia poszczególnych hormonów we krwi. Do najczęstszych przyczyn zgłaszania się do endokrynologa należą choroby tarczycy, niepłodność czy zaburzenia miesiączkowania. Do endokrynologa aż pięć razy częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni, dlatego też bardzo wielu lekarzy zajmujących się układem hormonalnym posiada jednocześnie specjalizację z ginekologii.
Kiedy i gdzie udać się do endokrynologa?

Endokrynologia to powszechna dziedzina nauk medycznych. Mimo tego w niektórych miejscach wciąż występują problemu z zapisaniem się do dobrego specjalisty, zwłaszcza w małych miejscowościach. Z wizyty u endokrynologa można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub udać się na nią prywatnie. Warto to zrobić zawsze, gdy coś nas niepokoi w stanie zdrowia, również gdy pogarsza się nasze samopoczucie psychiczne. Wykluczenie zaburzeń hormonalnych to element diagnostyki wielu innych chorób, dlatego warto być w kontakcie z dobrym specjalistą w dziedzinie endokrynologii.