Czy dentysta może wystawić receptę? Kompetencje lekarzy stomatologów

Stomatolog to specjalista, z którym każdy z nas miał zapewne kiedyś do czynienia. Kojarzymy go jednak głównie z opracowywaniem ubytków lub leczeniem kanałowym i czasem zapominamy, że jest również po prostu lekarzem. Jakie więc dokładnie kompetencje ma lekarz stomatolog i czy jego zawód odróżnia się czymś od dentysty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście!

Stomatolog, dentysta, lekarz… czyli o zamieszaniu pojęciowym

Na określenie specjalistów będących bohaterami dzisiejszego artykułu można wymienić co najmniej kilka określeń. Najczęściej w rozmowach z rodziną i znajomymi używamy słowa „dentysta”, z kolei na szyldach gabinetach znacznie częściej możemy przeczytać o stomatologach. Co więcej, gdzieniegdzie mówi się również o lekarzach dentystach i lekarzach stomatologach, co przypomina nam, że dentyści również są absolwentami uczelni medycznych, a więc należą do grona lekarskiego. Wyjaśnienie tego zamieszania jest proste. Przed 2002 rokiem w przepisach regulujących ten zawód używało się pojęcia stomatolog, po tej dacie zastąpiono go dentystą. Każdy więc, kto uzyskał tytuł wcześniej, będzie stomatologiem, a kto zdobył go później, jest dentystą. Tak naprawdę jednak zajmują się oni tym samym, a co więcej, wszyscy są lekarzami.

Czym zajmuje się stomatolog?

Czy dentysta może wystawić receptę? Kompetencje lekarzy stomatologów - bipjst.pl

Najogólniej mówiąc, lekarz stomatolog czy też dentysta zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich schorzeń jamy ustnej, zębów i przyzębia, a także ich profilaktyką. W swojej pracy dentysta będzie więc uzupełniał ubytki, leczył zęby kanałowo, usuwał zęby czy zajmował się zdrowiem dziąseł. Przychodząc na wizytę kontrolną, możemy liczyć na przegląd stanu naszych zębów, a czasem również na instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Niektórzy stomatolodzy specjalizują się również w innych pokrewnych dziedzinach i zajmują np. protetyką, wszczepianiem implantów czy leczeniem wad zgryzu (otrodoncją).

Co jeszcze może dentysta?

Czy dentysta może wystawić receptę? Kompetencje lekarzy stomatologów - bipjst.pl

Dentysta kończy uczelnię medyczną i otrzymuje tytuł lekarza. Jego kompetencje poza wymienionymi wyżej są więc podobne do uprawnień „zwykłych” lekarzy. Stomatolog może wystawić receptę online na dowolne lekarstwa, a także wypisać pacjentowi zwolnienie lekarskie. W razie potrzeby może również wystawić skierowanie, w tym do leczenia szpitalnego. Wszystkie wymienione kompetencje dotyczą w równej mierze lekarzy stomatologów pracujących w ramach NFZ, jak i w gabinetach prywatnych. Jak widać więc, lekarze dentyści i lekarze stomatolodzy to specjaliści o szerokim zakresie uprawnień, które umożliwiają im sprawną pracę na rzecz pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *