Cyfrowa rewolucja opieki medycznej – jakie sprawy załatwisz przez internet?

Trudno funkcjonować w dzisiejszym świecie bez dostępu do Internetu. Obecnie to nie tylko źródło rozrywki, ale przede wszystkim narzędzie do załatwiania wielu ważnych spraw z życia codziennego. Było więc tylko kwestią czasu, gdy również w systemie opieki medycznej zostaną wprowadzone nowoczesne, zdigitalizowane rozwiązania, takie jak recepta online. Z jakich rozwiązań już możemy korzystać? Sprawdź!

Era telemedycyny dopiero się rozkręca?

Cyfrowa rewolucja opieki medycznej - jakie sprawy załatwisz przez internet? bipjst.pl

O tym zjawisku zaczęło być głośno głównie za sprawą pandemii. Istniało ono już wcześniej, choć faktycznie nie na taką skalę. Lekarze coraz częściej przyjmują pacjentów na tzw. teleporady. Są to po prostu rozmowy telefoniczne z lekarzem, podczas których korzystają oni z tych samych uprawnień, co w gabinecie. Pacjent może opisać swoje dolegliwości, usłyszeć diagnozę, mieć zlecone badania. Może mu zostać również wystawiona recepta online. Teleporady przyjmują też coraz bardziej nowoczesną formę. Istnieje opcja odbycia z lekarzem wideorozmowy albo czatu. Pacjenci też czasem przesyłają na maila wyniki badań, które lekarz może przeanalizować i opatrzyć stosownym komentarzem. Do tego celu świetnie nadają się aplikacje do umawiania wizyt, które są wypuszczane przez prywatne placówki medyczne.

Recepta online, e-skierowanie, zwolnienie elektroniczne – dokumenty medyczne w nowej formie

Cyfrowa rewolucja opieki medycznej - jakie sprawy załatwisz przez internet? bipjst.pl

Teleporady nie mogłyby tak sprawnie działać, gdyby nie wprowadzenie możliwości wystawiania przez lekarzy dokumentów medycznych w formie elektronicznej. W ten sposób dostępne są już zarówno recepty na leki, jak i skierowania oraz zwolnienia. Jeśli chodzi o te pierwsze dokumenty, forma elektroniczna jest obecnie obligatoryjna. Innymi słowy, lekarz nie może już wystawiać recept papierowych, a tradycyjne druczki nie są realizowane w aptekach. Personel medyczny musiał więc przestawić się na korzystanie z systemu teleinformatycznego. Z jednej strony była to zmiana, która mogła stanowić pewne wyzwanie, z drugiej poszła za tym również ogromna wygoda.

Internetowe Konto Pacjenta, czyli zdrowotne centrum dowodzenia

Cyfrowa rewolucja opieki medycznej - jakie sprawy załatwisz przez internet? bipjst.pl

Mówiąc o cyfryzacji w opiece zdrowotnej, nie da się pominąć Internetowego Konta Pacjenta. Jest to aplikacja rządowa, którą śmiało można nazwać zdrowotnym centrum dowodzenia. To właśnie za jej pomocą każdy może załatwić najważniejsze sprawy medyczne, m.in. takie jak:

  • Wybranie lekarza, pielęgniarki i położnej POZ
  • Sprawdzenie historii leczenia
  • Pobranie swoich recept online
  • Zapisanie się na szczepienie

Internetowe Konto Pacjenta to więc kolejne przydatne narzędzie, które pozwala załatwiać ważne sprawy przez internet, oszczędzając czas, pieniądze i nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *