Na trudności w zasypianiu skarży się coraz więcej osób. Szacuje się, że obecnie z tego powodu cierpi już nawet od 30 do 55% światowej populacji. Skąd się bierze bezsenność, czym dokładnie jest i czy można sobie z nią jakoś radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej!
Co właściwie uznaje się za bezsenność?
W powszechnej opinii na bezsenność cierpimy, jeśli wieczorem długo nie możemy zasnąć. W istocie jest to jednak określenie na całą grupę dolegliwości związanych ze snem. Poza trudnościami w zasypianiu są to zaburzenia rytmu snu i czuwania, niedobór snu czy częste wybudzanie się w nocy. Ważna jest więc zarówno ilość snu, jak i jego jakość. Aby uznać, że istotnie mamy do czynienia z insomnią, poczucie niedostatecznej jakości lub ilości snu powinno występować co najmniej trzy razy w tygodniu i utrzymywać się przez miesiąc. Osoba, która cierpi z powodu kłopotów ze snem, w dzień jest zmęczona, w nocy zaś nie może zasnąć lub często się wybudza. Nieleczona bezsenność wpływa więc znacząco na pogorszenie jakości życia, a niekiedy może nawet być groźna dla zdrowia i życia (np. w przypadku kierowców, którzy pod wpływem zmęczenia mogą spowodować wypadek). Bezsenność pogarsza funkcje poznawcze i odbiera szansę na dobre samopoczucie, dlatego jej symptomów nie wolno ignorować.
Dlaczego nie możesz spać? Czyli o przyczynach bezsenności

Przyczyn trudności z zasypianiem może być wiele. Naszą jakość snu obniżają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, a także fizyczne i psychologiczne. Insomnię mogą powodować niektóre choroby, np. bezdech senny, choroby autoimmunologiczne, choroby układu nerwowego. Do czynników psychologicznych należą m.in. depresja, stany lękowe i chroniczny stres. Zła higiena snu, uzależnienia czy praca w trybie zmianowym również niekorzystnie oddziałuje na komfort wysypiania się. Na kłopoty ze snem skarżą się też często ludzie starsi, zwłaszcza na niedobór snu i częste wybudzanie w nocy. Uznaje się również, że bezsenność częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn, ale przyczyna takiego stanu rzeczy jest nieznana.
Jak poradzić sobie z bezsennością?

Długotrwałe kłopoty ze snem warto skonsultować z lekarzem. W diagnostyce bezsenności wykorzystuje się nie tylko wywiad z pacjentem, ale też badania wykrywające nieprawidłowości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W bezsenności mogą pomóc również pewne preparaty z apteki. Mogą one być bez recepty (np. wyciąg z mniszka lekarskiego) lub być wydawane wyłącznie na receptę. W terapii bezsenności będą to przede wszystkim środki zawierające melatoninę, hormon naturalnie odpowiadający za regulację rytmu dobowego, w tym za zdrowy i spokojny sen.