Badania profilaktyczne kobiet – co badać i jak często? 

Ludowe porzekadło głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest w tym wiele prawdy, jednak należy podkreślić, że każde leczenie może być skuteczne, jeśli tylko zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie. W tym wpisie chcemy więc poruszyć kwestię profilaktyki zdrowotnej wszystkich kobiet. O jakich badaniach powinny pamiętać panie?

Zasady ogólne – jak dbać o siebie, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie? 

Badania profilaktyczne kobiet - co badać i jak często - bipjst.pl

Kobiety w dzisiejszych czasach nierzadko pełnią w życiu kilka ważnych ról. Pracują zawodowo, są żonami, wychowują dzieci, prowadzą dom, a czasem też opiekują się starszymi członkami rodziny. W takich okolicznościach łatwo zapomnieć o sobie i swoim własnym dobrostanie. Należy jednak pamiętać, że tylko sama czując się dobrze, będziesz mieć siłę zadbać o swoich bliskich. Każda kobieta powinna więc poświęcić chwilę na troskę o swoje zdrowie i samopoczucie. Przejawia się to w regularnych badaniach profilaktycznych oraz dbaniu o zdrowy styl życia. Regularne uprawianie sportu, zdrowa dieta czy rezygnacja z palenia papierosów nie tylko korzystnie oddziałują na zdrowie, ale również na wygląd.

Badania profilaktyczne kobiet – kalendarz 

Niektóre rodzaje badań profilaktycznych dotyczą całej populacji, niezależnie od wieku i płci. Inne należy dobrać z uwzględnieniem tych czynników. Przede wszystkim każdy musi pamiętać raz w roku o podstawowych badaniach krwi i moczu. Warto dodać do tego też poziom glukozy, cholesterolu, hormonów tarczycy i próby wątrobowe. Kwestią, o której najczęściej się zapomina, jest kontrola stomatologiczna. Stan uzębienia również warto regularne sprawdzać. Najlepiej byłoby robić to co pół roku. Kobiety do tego zestawu muszą dołożyć comiesięczne samobadanie piersi, a także coroczną cytologię. Potrzeba zrobienia pewnych badań pojawia się też wraz z wiekiem:

  • Po 30 będzie to USG piersi raz w toku
  • Po 40 roku życia jest to coroczna mammografia oraz USG narządów rodnych
  • Po 50 wspomniane wyżej badania oraz oznaczenie raz na rok hormonów płciowych we krwi 
Badania profilaktyczne kobiet - co badać i jak często - bipjst.pl

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, które na co dzień po prostu przedłużają receptę (np. w przychodni online) powinny raz do roku wykonać komplet badań zlecony przez ginekologa.

Dlaczego warto pamiętać o profilaktyce? 

Wiele osób boi się wizyt u lekarza. Obawiają się niepomyślnej diagnozy. Należy jednak pamiętać, że większość wcześnie wykrytych chorób jest w pełni uleczalna. Nawet w przypadku chorób przewlekłych udaje się dzięki temu zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia oraz poprawić komfort funkcjonowania. Zachęcamy więc wszystkie panie do wprowadzenia profilaktyki jako stałego elementu swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *