Ludowe porzekadło głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest w tym wiele prawdy, jednak należy podkreślić, że każde leczenie może być skuteczne, jeśli tylko zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie. W tym wpisie chcemy więc poruszyć kwestię profilaktyki zdrowotnej wszystkich kobiet. O jakich badaniach powinny pamiętać panie?
Zasady ogólne – jak dbać o siebie, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

Kobiety w dzisiejszych czasach nierzadko pełnią w życiu kilka ważnych ról. Pracują zawodowo, są żonami, wychowują dzieci, prowadzą dom, a czasem też opiekują się starszymi członkami rodziny. W takich okolicznościach łatwo zapomnieć o sobie i swoim własnym dobrostanie. Należy jednak pamiętać, że tylko sama czując się dobrze, będziesz mieć siłę zadbać o swoich bliskich. Każda kobieta powinna więc poświęcić chwilę na troskę o swoje zdrowie i samopoczucie. Przejawia się to w regularnych badaniach profilaktycznych oraz dbaniu o zdrowy styl życia. Regularne uprawianie sportu, zdrowa dieta czy rezygnacja z palenia papierosów nie tylko korzystnie oddziałują na zdrowie, ale również na wygląd.
Badania profilaktyczne kobiet – kalendarz
Niektóre rodzaje badań profilaktycznych dotyczą całej populacji, niezależnie od wieku i płci. Inne należy dobrać z uwzględnieniem tych czynników. Przede wszystkim każdy musi pamiętać raz w roku o podstawowych badaniach krwi i moczu. Warto dodać do tego też poziom glukozy, cholesterolu, hormonów tarczycy i próby wątrobowe. Kwestią, o której najczęściej się zapomina, jest kontrola stomatologiczna. Stan uzębienia również warto regularne sprawdzać. Najlepiej byłoby robić to co pół roku. Kobiety do tego zestawu muszą dołożyć comiesięczne samobadanie piersi, a także coroczną cytologię. Potrzeba zrobienia pewnych badań pojawia się też wraz z wiekiem:
- Po 30 będzie to USG piersi raz w toku
- Po 40 roku życia jest to coroczna mammografia oraz USG narządów rodnych
- Po 50 wspomniane wyżej badania oraz oznaczenie raz na rok hormonów płciowych we krwi

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, które na co dzień po prostu przedłużają receptę (np. w przychodni online) powinny raz do roku wykonać komplet badań zlecony przez ginekologa.
Dlaczego warto pamiętać o profilaktyce?
Wiele osób boi się wizyt u lekarza. Obawiają się niepomyślnej diagnozy. Należy jednak pamiętać, że większość wcześnie wykrytych chorób jest w pełni uleczalna. Nawet w przypadku chorób przewlekłych udaje się dzięki temu zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia oraz poprawić komfort funkcjonowania. Zachęcamy więc wszystkie panie do wprowadzenia profilaktyki jako stałego elementu swojego życia.