Anemia – objawy, przyczyny, leczenie

Anemia, zwaną też niedokrwistością to stan, w którym stężenie czerwonych krwinek w organizmie spada poniżej normy. Jest to powszechna dolegliwość, wciąż jednak zbyt rzadko diagnozowana. Poznaj najczęstsze objawy anemii i dowiedz się, jak sobie z nią radzić.

Jak się objawia niedokrwistość?

O anemii mówimy wtedy, gdy w organizmie brakuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Stan ten jest bardziej niebezpieczny, niż mogłoby się wydawać, ponieważ w jego wyniku do narządów i tkanek transportowana jest mniej tlenu. Osoba dotknięta tą przypadłością zauważa więc u siebie osłabienie, zmęczenie, częstsze bóle głowy, bladość skóry czy pogorszenie stanu paznokci. Traci też na wadze. Są to objawy nieswoiste, mogące występować również przy innych stanach chorobowych, warto jednak w pierwszej kolejności podjąć diagnostykę właśnie w kierunku niedokrwistości.

Skąd się bierze anemia? Przyczyny

Anemia - objawy, przyczyny, leczenie bipjst.pl

Szacuje się, że na anemię cierpieć może nawet jedna trzecia populacji. Choroba ta może mieć różne podłoże. Najbardziej znaną przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Pierwiastek ten jest ważnym składnikiem hemoglobiny. Inne mikroelementy, których niedostateczne dostarczanie do organizmu może skończyć się niedokrwistością, to kwas foliowy oraz witamina B12. Anemia może też rozwinąć się w wyniku znacznej utraty krwi. Jest jednym z powikłań, które mogą wystąpić u kobiet po przebytym cesarskim cięciu. Zwykle anemia wynika z przyczyn doraźnych i ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Niektóre jej rodzaje mogą jednak przyjąć postać choroby przewlekłej. Przykładem takiego stanu rzeczy jest anemia sierpowata. To rzadka choroba, w której hemoglobina ma nieprawidłową budowę. Kształtem przypomina sierp, stąd jej nazwa. Anemia może również pojawić się w ciąży oraz u małych dzieci, u których około 6 miesiąca życia kończą się zapasy żelaza zgromadzone w życiu płodowym, a w początkowym okresie rozszerzania diety może być trudno dostarczyć im ten składnik z pożywieniem.

Diagnostyka i leczenie

Anemia - objawy, przyczyny, leczenie bipjst.pl

W przypadku podejrzenia u siebie niedokrwistości należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Może być to zarówno lekarz rodzinny w rejonowej przychodni, jak i internista przyjmujący prywatnie (również podczas konsultacji online). Zleci on najprawdopodobniej badania krwi. Poza oznaczeniem poziomu hemoglobiny w diagnostyce anemii bada się również żelazo i ferrytynę, a czasem też witaminę B12 oraz kwas foliowy. Dobór odpowiedniej terapii zależy od przyczyn choroby. Jeśli powodem jest niedobór składników pokarmowych, dostarcza się je do organizmu zarówno farmakologicznie, jak i z pożywieniem. W skrajnych przypadkach, gdy poziom hemoglobiny jest tak niski, że zagraża życiu, stosuje się przetoczenie krwi lub przeszczep szpiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *